Biznesplan w kilku krokach

Biznesplan w kilku krokach

Może się wydawać, że stworzenie dobrego i rzetelnego biznesplanu to trudne i żmudne zadanie. Prawdopodobnie perspektywa napisania go, dla niektórych jest już tak przerażającą, że rezygnują z realizacji swojego pomysłu i marzenia o założeniu własnej firmy. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Bowiem korzystając z kilku ważnych rad, można w łatwy sposób stworzyć plan gospodarczy, który będzie już pierwszym, małym krokiem do sukcesu.

Biznesplan jest jak najbardziej potrzebny nam samym, aby móc ocenić możliwości sprzyjające rozkręceniu własnej działalności. Jednak w znacznie większej mierzę wymagany jest przez instytucję finansowe, czyli banki, w których spora ilość ludzi chcę zaciągnąć kredyt, aby dzięki tym pieniądzom zacząć działać.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam napisać biznesplan, który będziemy mogli bez obaw o jakiekolwiek błędy złożyć w banku i czekać na decyzję kredytową.

Krok I – Ja i mój pomysł

Jak wiadomo, tworząc pismo do jakiejkolwiek instytucji, musimy podać swoje dane, to kim jesteśmy i czym się zajmujemy. We wstępie powinniśmy zawrzeć już nasze cele, jakie wiążemy z proponowaną przez nas działalnością.

Określić dokładnie jaki biznes chcemy wdrożyć, do jakiej grupy konsumentów ma być skierowany i jak duża jest konkurencja w tym sektorze. Również tutaj informujemy o strategii działania jaką zamierzamy podjąć, aby wprowadzić produkt bądź też usługę na rynek, utrzymać go i rozwijać.

Krok II – Innowacja

Tylko najlepsze pomysły są w stanie zainteresować tych, którzy będą jena początku finansować. Obronią się tylko te projekty, które w szczególny sposób, będę się wyróżniać wśród innych. Innowacja, powiew świeżości, nowa wartość, która może coś ciekawego wprowadzić na rynek, niż po raz kolejny powtarzany projekt. Oczywiście wszystko to, powinno być poparte badaniami rynku w zakresie zapotrzebowania na dany produkt. Musimy pamiętać, żeby wskazać na te elementy produktu czy też usługi, które są niepowtarzalne, nowe i zarazem atrakcyjne dla klientów.

W tym miejscu musimy jak najlepiej zareklamować produkt, który chcemy wdrożyć na rynek. Wskazać na perspektywy jego dalszego rozwoju, czy wymaga większego wsparcia technologicznego itp.

Krok III – Rynek

Jak już wcześnie wspomnieliśmy nasz biznesplan musi być poparty analizą rynku. Skupiamy się na tym obszarze, na którym mamy zamiar działać, czyli wskazujemy na klientów, do których chcemy dotrzeć i sprzedawać nasz produkt czy usługę.

Krok IV – Sprzedaż produktu

Tutaj powinny być zawarte informację na temat sposobu sprzedaży, czy ma być ona bezpośrednia czy też dokonywana w inny sposób. Również tutaj informujemy o cenie, jaką chcemy zaproponować potencjalnym klientom i jakie dochody przewidujemy osiągnąć w bliżej określonej perspektywie.

Krok V – Finanse

Ubiegając się jakąkolwiek dotację, stajemy się bardziej wiarygodni, kiedy sami posiadamy pewne środki, aby móc zainicjować działalność gospodarczą. Wkład własny jest w tym przypadku zależny od tego, ile chcemy „pożyczyć” od banku i na jak długo. Jasno musimy określić, jaka suma pożyczki nas interesuje, aby na poszczególnych etapach tworzenia, powstania i działania firmy, były ona odpowiednia. Również informujemy o tym, jakie zyski jesteśmy w stanie osiągnąć. Takie skrupulatne wyliczenia są bardzo ważne.

Obecnie coraz więcej kompetentnych osób podejmuje się napisania rzetelnego biznesplanu. Jeśli mamy wątpliwości, co do naszych umiejętności w tworzeniu tego typu dokumentów, powinniśmy zgłosić się do odpowiedniej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *