Firma

Czy moja firma zbankrutuje? 0

Czy moja firma zbankrutuje?

Takie pytanie w czasach kryzysu zadaje sobie zapewne wielu przedsiębiorców i właścicieli mniejszych lub większych firm. Ci, którzy i tak pragną założyć własną działalność gospodarczą, mogą uniknąć nerwów i nieprzespanych nocy. Wystarczy, że przed podjęciem tej ważnej decyzji i zainwestowaniem środków finansowych, zdecydują się na napisanie biznesplanu. Dzięki niemu nie będą mieli problemów przy wprowadzaniu firmy na rynek i utrzymaniu jej.

Learn More
Zalety biznesplanu 0

Zalety biznesplanu

Wielu ludzi staje przed dylematem odnośnie założenia własnej działalności gospodarczej. Zdarza się jednak często, że ktoś ma dobry pomysł i wierzy w jego realizację, ale jednocześnie nie dysponuje środkami, aby móc swój plan wprowadzić w życie. Z drugiej strony są też osoby, które mają gotowy projekt oraz zaplecze finansowe i myślą, że to wystarczy, aby założyć firmę, która utrzyma się na rynku. W ich przypadku można mówić o pewnej krótkowzroczności odnośnie działań biznesowych. Owszem mają plan i pieniądze na jego realizację, ale to wszystko dotyczy aktualnej chwili. Swoją perspektywę mogą poszerzyć poprzez napisanie biznesplanu, który w prosty i dokładny sposób wskaże im na, co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu firmy. Być może niektórym wyda się zbędne pisanie planu gospodarczego, bo uznają to za stratę czasu albo zwyczajnie nie będą wiedzieli, jak się do tego zabrać.

Mimo wszystko biznesplan ma wiele zalet i warto poświęcić czas, aby stworzyć taki dokument. Jeśli staramy się o dotacje czy też kredyt bankowy na rozkręcenie własnej firmy, wówczas w biznesplanie możemy zawrzeć informacje, które przekonają innych o słuszności naszego projektu. Według tego planu mamy możliwość realizowania krok po kroku najważniejszych założeń, kontrolowanie ich i ocenianie. W pewien sposób, to co zapisane jest motywacją do systematycznego działania i rozwoju. Również dane gospodarcze, które zawarliśmy w planie gospodarczym, pozwolą nam na planowanie działań w dłuższej perspektywie, a wcześniejsza analiza finansowa pozwoli nam ocenić, jakimi środkami w dany momencie dysponujemy.

Na sam koniec należy jednak pamiętać, że nawet doskonały biznesplan nie daję 100% gwarancji, że utrzymamy się na rynku. Jednak niewątpliwie wspomoże nas na wielu płaszczyznach.

Learn More
Trzy zadania biznesplanu 0

Trzy zadania biznesplanu

W przypadku wielu osób marzących o założeniu własnej, mniejszej lub większej firmy, biznesplan w pierwszej kolejności będzie dokumentem, dzięki któremu będzie można uzyskać wparcie finansowe ze strony inwestorów czy też pod postacią kredytu bankowego. Plan gospodarczy zatem ma zachęcić potencjalnych sponsorów do wyłożenia pewnej sumy potrzebnej do rozpoczęcia określonej działalności.

Learn More