Rodzaje biznesplanów

Rodzaje biznesplanów

Rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności gospodarczej jest dość poważnym krokiem, z którym wiąże się wiele zagrożeń zarówno na poziomie wdrażania jak i jej utrzymania. Tylko stworzenie dobrego biznesplanu jest w stanie uchronić nas przed wieloma błędnymi krokami i decyzjami. Istnieje kilka rodzajów biznesplanów, które są w stanie przekazać naszą wizję projektu. Wśród biznesplanów można wymienić te, najczęściej tworzone.

W przypadku, kiedy chcemy otworzyć małą firmę wystarczy tzw. mini biznesplan. Jest to często zarys pomocny dla przyszłego przedsiębiorcy, w którym on sam nakreśla najważniejsze aspekty działalności, którą chcę rozpocząć. Tutaj znajdą się informacje o posiadanym kapitale, sprzedawanych produktach czy też świadczonych usługach. Ten mini plan ma być informacją, czy mała firma może okazać się rentowna i przy jakich warunkach utrzyma się na rynku.

Jeśli nasze aspiracje osiągają większy wymiar i chcemy stworzyć wielki biznes, który będzie się opierał na sprzedaży wielu produktów, zatrudniał sporo osób i co za tym idzie wymagał ogromnych nakładów pieniężnych, wówczas powinniśmy stworzyć kompleksowy biznesplan. Prawdopodobnie większość przyszłych przedsiębiorców decydując się na tak wielki krok, będzie musiało posiłkować się kredytem bankowym. W ogólnym zarysie taki plan gospodarczy, jeśli ma zostać skierowany do banku musi zawierać informacje m.in. o profilu firmy, czyli czym się ma zajmować, jakim kapitałem dysponuje, w jakich sektorach i do jakich klientów będzie się zwracać, ile pracowników ma zamiar zatrudniać.

Na popularności zyskują również tzw. wycinkowe biznesplany, które w odróżnieniu od kompleksowych dotyczą mniejszych nakładów finansowych, krótszego czasu działalności. W głównej mierze odnoszą się one do projektów i przedsięwzięć krótkookresowych, które mają na celu wprowadzenie na rynek małej ilości produktów lub usług. Można powiedzieć, że takie działania są nic nieznaczące i w ich przypadku pisanie biznesplanu jest stratą czasu. Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza ze względu na to, że są to działania krótkotrwałe, to muszą być one dość dobrze wdrożone, niemal natychmiast wkomponować się w rynek i osiągnąć zyski. Ryzyko jest tu bardzo duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *